Kategórie

Vrchné frézky

Vrchná fréza je veľmi všestranný obrábací stroj, s ktorým môže zručný remeselník nahradiť takmer akýkoľvek iný stroj na spracovanie dreva. Viac

Vrchná fréza je primárne určená na opracovanie hrán aj plôch najmä dreveného materiálu. Takže jej najčastejšie použitie je samozrejme na účely frézovania hrán do tvarov jednoducho oblých alebo zložito ozdobných. Pri frézovaní plôch sa dajú v materiáli vytvárať funkčné drážky (napr. na vloženie iného konštrukčného dielu alebo pre mechanický pojazd), či len ozdobné priehlbiny.

Frézu je možné pomocou fréz vybavených kopírovacími ložiskami alebo pomocou kopírovacích krúžkov ľahko použiť na vytváranie kópií podľa vopred vytvorenej šablóny.

So špeciálnym dielom príslušenstva takmer každej frézy je možné z materiálu vyrezávať kruhové alebo elipsovité tvary.

Ďalším neoceniteľným príslušenstvom je frézovací stolík, ktorý umožňuje prichytenie vrchnej frézy frézou nahor a použitie nástroja ako spodnej frézy. Je tak možné docieliť vyššiu presnosť frézovania a najmä pri použití veľkých stopkových nástrojov je použitie stolíku aj oveľa bezpečnejším spôsobom frézovania.

A dostávame sa aj k príslušenstvu, ktoré si remeselníci k fréze dokupujú, pretože je špeciálne zamerané. Takým príkladom môžu byť cinkovacie šablóny, vďaka ktorým môžete s vrchnou frézou vytvárať jednoducho a rýchlo veľmi presné cinkové spoje. Výroba napríklad šuplíka je potom otázka naozaj niekoľkých málo minút.
Stolári zaoberajúci sa výrobou kuchynských liniek potom dobre poznajú špeciálnu šablónu,  ktorej pomocou potom vrchná fréza vytvára presné a čisté spoje kuchynských dosiek v rôznych uhloch (45°, 90°, 180° atď.).

Zvláštnou kapitolou sú potom remeselníci, ktorým vrchná frézka natoľko učarovala, že ju používajú aj v spojení so sústruhmi, či servomotormi a konštrukcií vodiacich dráh, takže pohyb frézky potom môže riadiť počítač a fréza slúži na CNC obrábanie.

O výbere a použití vrchných frézok a všetkým čo s nimi súvisí, vznikol obsiahly a veľmi užitočný článok, ktorý vám odporúčame na prečítanie. Odkaz na článok je tu.

Odporúčame vám, aby ste si vybrali z našej ponuky vrchných fréz, ale zároveň varujeme, pretože jej používanie je veľmi návykové. Posúďte sami v priložených videách.

 
 

Mohlo by vás zaujímať


Vybraté produkty