Vrchné stopkové frézky alebo frézovanie pre každého

Horná stopková frézka je vlastne taký moderný profilový hoblík na elektriku. Čo sa predtým muselo tvoriť ručne pomocou dlát a profilových nastaviteľných hoblíkov, dokáže dnes jeden stroj.


Horná stopková frézka je vlastne taký moderný profilový hoblík na elektriku. Čo sa predtým muselo tvoriť ručne pomocou dlát a profilových nastaviteľných hoblíkov, dokáže dnes jeden stroj. A to pomocou širokého sortimentu mnohých výmenných nástrojov a profilov.

Na drevo aj nábytok

Aby sme si boli istí správnym označením, siahli sme po Wikipédii: Fréza je viacklinový obrábací nástroj, ktorý sa používa na frézovanie, trieskové obrábanie kovov aj ďalších materiálov. Obrábací stroj, ktorý ho používa, nazývame frézka (frézovačka). Takže správna formulácia je: „Upneme frézu do frézky a ideme na to!″

Upravené čelá zásuviek

Aj pergole pristanú zaoblené hrany trámov

Nielen zaobliť hrany, ale aj ozdobiť… to vie frézka

Tu si dal niekto záležať na detailoch… pomocou žliabkovacej alebo čelnej vypuklej frézy

Všetko, čo je na nábytku alebo drevených výrobkoch okolo nás nejakým spôsobom opracované na hrane, alebo má zaujímavý profil alebo drážku, bolo vytvorené pomocou frézky. V prípade, že ide o výrobok starší alebo po prastarej mame, pomocou profilového hoblíka. Často sa tiež používali profilové lišty. Tie ale opäť pomohla vytvarovať frézka.

Všade okolo nás

Komoda v kúpeľni má zaoblené hrany dosky aj hrany zásuvkových čiel

Mierne zrazené hrany a debnička na kvety hneď vyzerá lepšie

Stopy a profily frézky nájdeme na hrane stola, ozdobnej konzole, dvierkach kuchynskej linky alebo sedliackom nábytku. Pomáha tiež vydlabať pánty na zámky a kľučky, urobiť drážku na posuvné dvere, zaguľatiť hrany poličky alebo boky postele. Rovnako tak ale vie skrášliť pergolu, záhradný nábytok či parapet. To sú väčšinou výrobky už kúpené a vyrobené priemyselne. Pomôže nám ale aj s výrobou čapov, dlabov, spojenia na ozuby alebo s frézovaním ľubovoľného tvaru, z plochy ale aj vnútorného otvoru. Použitím frézky výsledný výrobok aj materiál veľmi zhodnotíme a dodáme mu konečný vzhľad, a to bez ohľadu na to, či ide len o zrazenie hrán alebo ich hlboké profilovanie.

Základom je pripravený materiál

Vyfrézovať drážku alebo opracovať hranu?

S frézkami uni-max žiadny problém

Opracovať frézkou je možné aj MDF dosku

Hĺbku rezu nastavíme podľa potreby

Pre dobrú prácu s frézkou a kvalitný výsledok potrebujeme predovšetkým dobre opracovaný doskový alebo zrovnaný materiál či hranol. Frézka nám pomôže zaguľatiť alebo ofrézovať ako drevo, tak materiály na báze dreva, ako sú drevovláknité MDF dosky, preglejku, drevotriesku alebo aj niektoré mäkké plasty. Po správne pripravenom materiáli oporná a vodiaca doska frézky kĺže a kopíruje povrch alebo hranu. To samozrejme v prípade, že ju držíme v ruke a opracovávame materiál zvrchu. Upnutie do stola pre možnosť obrábania zospodu si predstavíme nabudúce.

Dobré upnutie = bezpečná práca

Bezpečné upnutie materiálu pomocou zvierok

Ponor (zapustenie) noža frézy si je potrebné rozmyslieť

Frézka s nástrojom je vysokootáčkový rezný nástroj s rýchlosťou až 30 tisíc otáčok za minútu. Materiál preto musí byť pri práci dobre a bezpečne upnutý. Na to môžeme použiť vhodné zvierky, ktorými materiál neotlačíme, alebo šikovné úpinky. Tie je možné prichytiť k hrane stola alebo si doň zafrézovať vodiacu lištu pre nastaviteľné úpinky. Vodiaca lišta je pri častejšom používaní frézky veľmi užitočný pomocník. Využiť môžeme aj podpierky na truhlárskom ponku.

Bezpečnosť na prvom mieste

Od roztočeného noža frézy odletujú štiepky dreva

… preto by sme nikdy nemali zabudnúť na ochranné okuliare

Pri práci s frézkou si chránime predovšetkým oči okuliarmi proti odletujúcim trieskam. Ak je to možné, používame vysávač a nástavec na odsávanie, ktorý sa nachádza na väčšine frézok. Materiál pevne upneme. Do materiálu zanorujeme len roztočenú frézu. Ak obrábame materiál z masívu, dbáme na smer letokruhov a cez letokruhy pracujeme opatrne, aby sa nevytrhávali.
Pozor, nôž frézy sa musí ponoriť ostrím do materiálu v smere otáčania a v tom smere sa posúva po materiáli aj celá frézka. (Tomu, kto má skúsenosti s podobnými nástrojmi, to príde ako samozrejmosť, ale úplný laik sa môže pomýliť a potom má pocit, že frézka nefunguje alebo že si vybral zlú frézu).
Pri práci používame dorazy a vodidlá, netlačíme do rezu a nepoužívame tupé nástroje.

Ako vybrať frézku

Rôzne druhy fréz

Rôzne priemery stopiek

Redukcie pre rôzne priemery stopiek

Dotiahnuť a ide sa na to

Ak s ňou zatiaľ nemáme skúsenosť, je si ju dobré vyskúšať, požičať napríklad od suseda alebo niekoho, kto ju vlastní. Pri tom zistíme, že sa jej netreba báť a že je naozaj užitočná a bude sa hodiť aj k nám do dielne. Veľkosť frézky volíme podľa využitia. Menšia bude obratnejšia a ľahšia do ruky na opracovanie napríklad už hotových drevených konštrukcií, ako sú priznané trámy v podkroví, pergola atď. Väčšie frézky sú ťažšie, robustnejšie, dobre sa vedú a lepšie sedia na materiáli. Rozhodnúť sa nám môže pomôcť aj to, aké bohaté príslušenstvo frézka má alebo či je k nej možné dokúpiť spodný pracovný stôl, ktorý jej využitie ešte podstatne zvyšuje. Na občasné frézovanie nám postačia nástroje s menším priemerom stopky a upínania. Pri väčšej záťažovej práci je dobré vybrať si frézku s väčším priemerom upínacej klieštiny. Tie lepšie bývajú vybavené redukciou na viac priemerov. Budeme tak môcť využiť menšie aj väčšie priemery v jednom stroji.

Dobrá ergonómia držadiel uľahčí ovládanie nástroja

Regulácia rýchlosti otáčok priamo na rukoväti

Nastavenie hĺbkového dorazu

Jemné doladenie hĺbkového dorazu

Základom pri výbere sú tiež elektronicky nastaviteľné otáčky, dobrá ergonómia držadiel a kvalitný hĺbkový doraz s viacstupňovým nastavením. Viacstupňové nastavenie dorazu využijete napríklad pri príprave zložených profilov alebo pri veľkom úbere a potrebe odfrézovania vo viacerých krokoch, resp. „postupnom ponáraní″.

Nabudúce

Frézku je tiež samozrejme možné upnúť aj zospodu a potom pohybovať materiálom smerom k frézovacej stopke. To si ale, spolu so zaujímavým upínaním pomocou vákuového stola, predstavíme nabudúce. V ďalších dieloch si tiež ukážeme, ako si vyrobiť ozdobné lišty alebo dvierka ku kuchyni.