
Horná stopková frézka je vlastne taký moderný profilový hoblík na elektriku. Čo sa predtým muselo tvoriť ručne pomocou dlát a profilových nastaviteľných hoblíkov, dnes zvládne jedna mašinka. A to pomocou širokého sortimentu mnohých výmenných nástrojov a profilov.
Na drevo aj nábytok
Aby sme mali istotu o správnom označení, siahli sme po Wikipédii: „Fréza je viacčepeľový obrábací nástroj používaný na frézovanie, trieskové obrábanie kovov a ďalších materiálov. Obrábací stroj, ktorý ho používa, nazývame frézka.“ Takže správna formulácia je: „Upnite frézu do frézky a pusťte sa do toho!″.

Upravené čelá zásuviek
|

Aj pergole pristanú zaoblené hrany trámov.
|

Niekedy nestačí len zaobliť hrany, ale aj ozdobiť – na to je frézka!
|

Tu sa niekto pohral s detailmi... pomocou žliabkovacej alebo čelnej vypuklej frézy.
|
Všetko, čo je na nábytku alebo drevených výrobkoch okolo nás nejakým spôsobom opracované na hrane alebo má zaujímavý profil alebo drážku, bolo vytvorené pomocou frézky. Samozrejme, v prípade, že ide o výrobok starší, nábytok po prastarej mame, je to výsledok práce profilového hoblíka. Kedysi sa často používali aj profilové lišty. Ale tie pomohla vytvarovať opäť frézka.
Všade okolo nás

Komoda v kúpeľni so zaoblenými hranami dosky aj hranami zásuvkových čiel
|

Stačia mierne zrazené hrany a debnička na kvety hneď vyzerá lepšie!
|
Stopy a profily frézky nájdete na hrane stola, ozdobnej konzole, dvierkach kuchynskej linky alebo sedliackom nábytku. Kto pomôže vydlabať pánty na zámky a kľučky, urobiť drážku na posuvné dvere či zaguľatiť hrany poličky alebo boky postele? Rovnako tak ale vie skrášliť pergolu, záhradný nábytok či parapet. To sú väčšinou výrobky už kúpené a vyrobené priemyselne. Nenahraditeľná je aj pri výrobe čapov, dlabov, spojení na ozuby alebo frézovaní ľubovoľného tvaru, a to z plochy, ale aj vnútorného otvoru. Keď použijete frézku, výsledný výrobok aj materiál významne zhodnotíte a dodáte mu nový a lepší vzhľad.
Pripravený materiál ako základ

Vyfrézovať drážku, alebo opracovať hranu?
|

S frézkami uni-max nič nie je problém!
|

Opracovať frézkou je možné aj MDF dosku.
|

Hĺbku rezu nastavíte podľa potreby.
|
Než začnete pracovať s frézkou, pripravte si najskôr dobre opracovaný doskový alebo ohobľovaný materiál či hranol. Frézka vám pomôže zaguľatiť alebo ofrézovať tak drevo, ako aj materiály na báze dreva, ako sú drevovláknité MDF dosky, preglejka, drevotrieska alebo aj niektoré mäkké plasty. Keď je materiál dobre pripravený, oporná a vodiaca doska frézky správne kĺže a kopíruje povrch alebo hranu. To platí, samozrejme, v prípade, že frézku držíte v ruke a opracovávate materiál zvrchu. S upnutím na stôl pri obrábaní zospodu vás zoznámime nabudúce.
Dobré upnutie = bezpečná práca

Bezpečné upnutie materiálu pomocou zvierok
|

Ponor alebo zapustenie noža frézy si dobre rozmyslite.
|
Frézka s nástrojom je vysokootáčkový rezný nástroj s rýchlosťou až 30 tisíc otáčok za minútu. Materiál preto musí byť pri práci dobre a bezpečne upnutý. Na to môžete použiť vhodné zvierky, ktorými nespôsobíte žiadnu deformáciu materiálu, alebo šikovné úpinky. Tie je možné prichytiť k hrane stola alebo si do neho zafrézovať vodiacu lištu na nastaviteľné príchytky. Vodiaca lišta je pri častejšom používaní frézky veľmi užitočný pomocník. Využiť môžete aj podpierky na truhlárskom ponku.
Bezpečnosť na prvom mieste

Od roztočeného noža frézy odletujú štiepky dreva...
|

…preto by ste nikdy nemali zabudnúť na ochranné okuliare!
|
Pri práci s frézkou si chránite predovšetkým oči okuliarmi proti odletujúcim trieskam. Keď je to možné používame vysávač a nadstavec na odsávanie, ktorým je väčšina frézok vybavená. Materiál vždy pevne upnite. Do materiálu zanorte len roztočenú frézu. Keď budete obrábať materiál z masívu, dávajte pozor na smer letokruhov a cez letokruhy pracujte opatrne, aby sa nevytrhávali.
Dbajte o to, aby sa nôž frézy ponoril ostrím do materiálu v smere otáčania a aby sa v rovnakom smere posúvala po materiáli aj celá frézka. (Ten, kto má skúsenosť s podobnými nástrojmi, to považuje za samozrejmosť, ale úplný laik sa môže pomýliť, a potom získa pocit, že frézka nefunguje alebo že si vybral zlú frézu).
Pri práci používajte dorazy a vodidlá, netlačte na rez a nepoužívajte tupé nástroje.
Ako vybrať frézku

Rôzne druhy fréz
|

Rôzne priemery stopiek
|

Redukcie na rôzne priemery stopiek
|

Dotiahnuť a ide sa na to!
|
Ak s ňou zatiaľ nemáte skúsenosť, je dobré si ju vyskúšať, požičať napríklad od suseda alebo niekoho, kto ju vlastní. Pri skúšaní určite zistíte, že sa jej netreba báť, že je to naozaj užitočný stroj a bude sa hodiť aj do vašej dielne. Veľkosť frézky si vyberte podľa využitia. Menšia bude obratnejšia a ľahšia do ruky na opracovanie napríklad hotových drevených konštrukcií, ako sú priznané trámy v podkroví, pergola atď. Väčšie frézky sú ťažšie, robustnejšie, dobre sa vedú a lepšie sedia na materiáli. Pri premýšľaní o tom, akú frézku kúpiť, vám môže pomôcť aj to, aké bohaté príslušenstvo je súčasťou jej výbavy, prípadne či je k nej možné dokúpiť spodný pracovný stôl, ktorý jej využitie ešte výrazne zvyšuje. Ak budete frézku používať iba občas, budú vám stačiť nástroje s menším priemerom stopky a upínania. Ak počítate s väčšou záťažou a častejším používaním, vyberte si radšej frézku s väčším priemerom upínacej klieštiny. Lepšie frézky mávajú redukciu na viac priemerov. S jedným strojom tak budete môcť využiť menšie aj väčšie priemery.

Ľahšie ovládanie stroja pri dobrej ergonómii držadiel
|

Regulácia rýchlosti otáčok priamo na rukoväti
|

Nastavenie hĺbkového dorazu
|

Jemné doladenie hĺbkového dorazu
|
Základom pri výbere frézky sú tiež elektronicky nastaviteľné otáčky, dobrá ergonómia držadiel a kvalitný hĺbkový doraz s viacstupňovým nastavením. Viacstupňové nastavenie dorazu využijete napríklad pri príprave zložených profilov alebo pri veľkom uberaní a potrebe odfrézovania vo viacerých krokoch, prípadne pri „postupnom ponáraní“.
Nabudúce
Viete, že frézku je možné upnúť aj zospodu a pohybovať materiálom smerom k frézovacej stopke? O tom si ale povieme viac nabudúce, upozorníme vás aj na zaujímavé riešenie upínania pomocou vákuového stolíka. V ďalších dieloch si okrem iného ukážeme, ako si vyrobiť ozdobné lišty alebo kuchynské dvierka.