+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Frézky uni-max na rádiusy, uhly a rozličné profily

Ak sme sa rozhodli urobiť naše drevené výrobky krajšie, príjemné na oko a ozdobnejšie, našu prácu tak viac zhodnotiť, lepšie ju predať alebo sa nechať od manželky viac pochváliť, budeme si nejakú frézku musieť zaobstarať.

Frézka s frézou jedno telo sú

So samotnou frézkou by sme toho ale moc nezvládli, takže to bude chcieť nejaké rovné alebo profilové frézy. Stroj – frézka, teda s nožíkom – frézou tvoria neodmysliteľný celok. Profilov nástrojov je veľa druhov, je naozaj z čoho vyberať. Na začiatok je dobré vybrať menšiu súpravu s niekoľkými frézami. Až si na prácu so strojom zvykneme, môžeme ísť na to naplno a zaobstarať si veľkú súpravu, kde je profilov a ich rôznych kombinácií a veľkostí rádiusov a zakrivenia viac druhov. Všetko záleží na tom, ako často budeme frézku používať.

Aj keď je definovaný tvar frézy, je možné postupným zapustením do materiálu využívať len časť profilu alebo kombinovať viac tvarov. To nás naučí až trocha praxe. Nie každý profil je možné kombinovať alebo nám bude nadväzovať. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že najčastejšie jednoduché použitie je veľký alebo malý rádius, alebo malý profil na zaoblenie, ozdobenie alebo strhnutie hrany materiálu. Ale ako hovorím, súprava je krásna a zvyšuje možnosť využitia a počtu profilov. Vo veľkej súprave sú aj frézy, pomocou ktorých vytvoríme aj pero alebo drážku na hrane dosky a vytvoríme si tak vlastne palubku. (Aj keď tú je väčšinou výhodnejšie kúpiť).

Pero a drážku využijeme na lepenie širokej škárovky pri výrobe stolovej dosky alebo schodnice – ľahšie tak môžeme lepiť širokú škárovku k sebe.

Frézka drahá alebo lacná?

Na občasné frézovanie hrán, na pár profilových líšt nie je potrebné kupovať drahé nástroje. Najmä ak pôjde o frézovanie mäkkého dreva ako je smrek, borovica, topoľ, smrekovec, jelša, lipa atď. Ak ale máme záujem vyrobiť si hlboké frézovanie napríklad na hranoloch na pergolu, bude lepšie zaobstarať si frézku robustnejšiu a ťažšiu, s väčšou základnou doskou.

Lišta všetko skryje

Lišta všetko skryje, hovorí sa, a ozdobná lišta nielen skryje a urobí pekné, ale napríklad aj prekryje zdvojené falošné hrany stola alebo vytvorí polotovar na rámik na fotografie.

Lištou môžeme vytvoriť na dverách či kuchynských a nábytkových dvierkach falošné kazety. Pomocou profilovej lišty môžeme tiež zaskliť rámik alebo výplň dverí. Nepekné dvere v panelovom dome tak môžeme, ak sme trochu šikovní, dobre zrenovovať.

Skúste si spočítať, koľko by stálo napríklad desať alebo aj sto metrov ozdobných líšt, ktoré budete potrebovať na dokončenie podláh a obkladov palubkami v podkroví a zrazu zistíte, že si za tie peniaze môžete jednoduchšie frézku s vhodným profilom frézy kúpiť a lišty alebo profily si vyrobiť a fréza vám nakoniec zostane.

Začíname frézovať

Základom je pevné upnutie materiálu. Najlepšie pomôcť zvierok. Použiť môžeme aj skrutky do dreva alebo vákuový stolík či úpinky, to všetko podľa druhu upínaného materiálu. Pri frézovaní vezmeme vždy odrezok rovnako hrubého materiálu a na ňom si nastavíme profil. Odrezok si necháme, aby sme podľa neho mohli neskôr profil znova nastaviť, keby sme potrebovali.

A predsa sa točí – ale kam?

Pre niekoho, kto s frézkou pracuje prvýkrát, môže byť problém z akej strany materiálu začať frézovať, teda kde priložiť ostrie k materiálu. Na frézke ako stroji máme vždy výrazne označený smer otáčania nástroja, a to buď samolepkou alebo vytlačenou reliéfnou šípkou. Keď frézku postavíme na základňu, šípka smeruje po smere hodinových ručičiek – týmto smerom sa teda pohybuje fréza.

Keď si však predstavíme bicykel alebo okrúhlu dosku stola, ktorú by sme chceli vykrúžiť frézovaním, tak celou frézkou postupujeme proti smeru hodinových ručičiek tak, že stroj miernym ťahom posúvame po materiáli smerom k sebe. Smer otáčania frézy je nastavený tak, aby sa ostrie zahryzlo do uberaného materiálu do hĺbky až k ložisku alebo do plnej hĺbky či profilu frézy bez ložiska.

Chybou nováčikov môže ale byť aj cúvanie, a to vtedy, keď frézu nasadíme a ideme pospiatky. Niekedy to ani nemusí byť chvíľku cítiť, ostrá fréza a vysoké otáčky stroja spôsobia, že fréza profil tiež vyrobí, ale bude otrhaný a nepekný a my sa budeme čudovať, čo je zle a viniť z tuposti ostrý nástroj. Jediná tuposť môže byť v tomto prípade na našej strane. (Občas sa to stane každému, teda aj mne.) Cúvnuť je možné napríklad vtedy, keď sa potrebujeme vrátiť na miesto, kde sme začali, alebo na rohu či pri nadviazaní profilu, ale vždy len na krátkom úseku.

Najlepšie je si to vyskúšať na materiáli – skúsiť frézovať kúsok dopredu a kúsok pozadu, rozdiel uvidíte ihneď a nabudúce už si budete istí, či frézujete správnym smerom.

Frézka je vysokootáčkový nástroj. Keď prerušíme frézovanie, pokračujeme vždy so zapnutou frézkou a rozbehnutým nástrojom, nikdy nerozbiehame frézku s nástrojom prilepeným k materiálu – spätný ráz by nám mohol dosť ublížiť.

Frézovanie z oboch strán

Ak pri fréze používame na kopírovanie ložisko na konci stopky, je ho možné použiť väčšinou z jednej a niekedy z oboch strán materiálu. To však len v prípade, že je materiál dostatočne hrubý a ložisko sa pri kopírovaní z druhej strany môže oprieť aj o pôvodný materiál, neodfrézovaný prvým záberom. Tak môžeme získať široké lišty s ozdobným profilom.

Pri frézovaní zapnite oči aj uši

Ak frézka pri práci akokoľvek zmení svoj charakteristický vysoký zvuk, je ju nutné ihneď vypnúť a skontrolovať kvalitu upnutia, materiál a nástroj. Pri pracovných otáčkach okolo tridsať tisíc je každý neštandardný zvuk znakom možného fatálneho problému. Máloktorý nástroj v remeselnom segmente má ostrie a takéto otáčky.

V ďalších dieloch si posvietime na správne nastavenie frézky a zoznámime sa s pracovným stolíkom na spodné upnutie.

Akciové ponuky