+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Frézy a frézky uni-max

Vybrať dobrú frézku môže byť občas náročné. Záleží na tom, na čo ju budeme potrebovať a tiež ako často. To isté sa ale týka aj samotných fréz ako nástrojov. Občas to môžu byť pekné „šachy″. V prvom rade si musíme premyslieť, na čo budeme nástroj potrebovať, či sa pustíme do líšt, alebo budeme frézovať čapy či zapustenia schodových stupňov.

Rozdelenie a druhy fréz

Frézy môžeme deliť podľa druhu použitia, veľkosti, typu profilu. Prvé jednoduché rozdelenie môže byť na tie s kopírovacím oporný ložiskom a na tie bez ložiska. To definuje aj ich možné použitie či zapustenie do materiálu. Niektoré je možné použiť len na hrany, iné kamkoľvek do plochy a potrebnej hĺbky alebo hrúbky materiálu.

.

Poznáme frézy zaoblovacie, uhlové, profilové, rybinové, orezávacie, falcovacie, ale aj drážkovacie alebo tanierové. Potom máme frézy na rámčeky a čapy a na výplne, potom aj skladané (ale to už väčšinou nie sú malé stopkové, určené pre horné stopkové frézky alebo pre frézovacie stolíky). Úzke so špičkou sa zase používajú na jemné nápisy a gravírovanie.

Zaoblovacia fréza nám pomôže zaobliť hranu materiálu, orezávacia zarovná presah, oreže pásku alebo dyhu. Pomocou rybinovej frézy vytvoríme ozdobné spoje na zvlaky. Uhlová fréza nám strhne hrany pod uhlom 45 stupňov. Pomocou drážkovacích fréz zase do materiálu zapustíme lištu, pojazd, drážku alebo dlab. Pomocou tanierových fréz vytvoríme pero alebo drážku, profilové frézy nám ozdobia lištu alebo hranol. Z toho, aké široké je použitie, je jasné, že keď už si frézku ako stroj kúpime, len s jednou frézou nevystačíme. A ono by to tiež bola škoda, keď nám výmenné nástroje ponúkajú také široké využitie.

Priemery stopiek

Frézy sa líšia nielen tvarom, ale aj priemerom upínacích stopiek. Odtiaľ aj ich názov. Ten je najčastejšie 6, 8, 10 a 12 mm.

Ak ale máme viac priemerov stopiek, nemusíme zúfať, z väčšieho priemeru na menší je možné, vďaka výmennej klieštine, upínací otvor jednoducho zredukovať. Na pôvodnú klieštinu a upínací otvor 12 mm môžeme upnúť aj priemery 10, 8 a 6 mm. Naopak to samozrejme nepôjde.

Šetriť sa má na správnom mieste

Ak sa budeme pri výbere fréz zaujímať hlavne o čo najnižšiu cenu, asi dosť skoro zaplačeme nad zárobkom. Dve lacné frézy nenahradia jednu poriadnu kvalitnú, takže ak už máme frézku a chceme ju používať a byť s výrobkami spokojní, radšej siahneme po osvedčenej značke a pri výbere a kúpe vhodných fréz trocha priplatíme.

Aby frézy dlho vydržali

Aby nám frézy vydržali dlho ostré, je sa o ne nutné vhodne starať a dobre ich uložiť. Väčšinou stačí len mechanické očistenie alebo vyfúkanie kompresorom. Pri ložiskových frézach je dobré raz za čas ošetriť aj ložisko. Malým inbusom ho povolíme a môžeme ho prestriekať vhodným sprejom alebo je možné dopriať ložisku olejovú kúpeľ.

Kam s nimi?

Otázkou zostáva, kam väčšie množstvo fréz uskladniť. Väčšiu súpravu môžeme mať v skrinke, v ktorej sme ju kúpili. Ak ale skrinku nemáme alebo frézy kupujeme kusovo, môžeme to urobiť ako David, môj kamarát stolár. Zo žartu o mne občas hovorí, že on je stolár a ja len údržbár, ale ja sa s ním o to nehádam, len sa podpichujeme. Frézky, ktoré potreboval upratať, a nie je ich málo, ľahko umiestnil do zásuvky v pracovnom stolíku. Postačilo mu na to pár dubových hranolčekov, do ktorých si vyvŕtal otvory o trochu väčším vrtákom než je stopka (inak povedané driek) frézy. A má všetko po ruke presne tak ako potrebuje. Frézy má väčšinou poskladané podľa profilov alebo ako na ktorú zákazku potrebuje, stačí otvoriť zásuvku a má všetko pekne po ruke.

Čo je guľaté, je aj bezpečné

Hrany stolové desky, dětská hračka, opěradlo lavičky nebo sestava na hřiště – to vše je daleko příjemnější a také bezpečnější se zaoblenými hranami.

Pomocou fréz môžeme skrášliť výrobok priamo pri výrobe alebo upraviť už hotový. Frézou ľahko dokončíme ozdobný plotový stĺpik, vyrobíme drážky, zaoblíme hrany dvierok alebo upravíme kazetové dvere a napríklad miesto úchytov úložných debien alebo zásuviek vyrobíme okrúhle otvory s krásne zaoblenými hranami.

Schody s frézkou a vhodným nástrojom – ľahko a presne

Pomocou frézky si môžeme vyrobiť jednoduché alebo aj zložitejšie schody, záleží na tom, ako sme zruční, a pri dnešných cenách schodov to už môže byť celkom slušná úspora.

Len si musíme, okrem frézky a hlavne správneho výberu frézy, ktorú do stroja upneme, poradiť aj s vodováhou a rozdelením vzdialeností jednotlivých stupňov.

Do bočníc stačí vyfrézovať drážky alebo osadenie pre schodnice, a to buď skryté alebo priznané. Ak je schodnica hrubšia ako naša drážkovacia fréza, pomocou dorazu alebo jednoduchej šablóny, ktorú si môžeme vyrobiť, vyfrézujeme dve drážky vedľa seba na potrebnú šírku. Na schodnici môžeme tiež vytvoriť osadenie tak, aby prekrylo dlab – drážku – v bočnici. Potom stačí naniesť lepidlo a schody stiahnuť. Ak sú schody väčšie, môžeme na ich stiahnutie použiť závitovú tyč v hornej a spodnej časti schodov, ktorú skryjeme v polodrážke spodnej strane schodnice. Tú si opäť môžeme vyfrézovať tenkou drážkovacou frézou.

Stolík na upnutie frézy zospodu

Veľmi užitočným doplnkom frézky sú frézovacie stolíky. Čím širší a stabilnejší, tým lepšie.

Výhodou stolíka je, že nepohybujeme frézkou ako strojom, ale iba materiálom. Ten väčšou plochou sedí na frézovacom spodnom stolíku, v ktorom je frézka uchytená. Podrobne sa s jedným takým zoznámime v budúcom dieli seriálu o frézach a frézkach od uni-max.

Frézka je v stolíku uchytená a už nemusíme manipulovať s jej hmotnosťou ani balansovať na tenkej lište pri tvorbe profilu.

Čo sa týka stolíkov na frézky, je samozrejme aj veľa „samodomo″ verzií alebo jednoúčelových prípravkov, ktoré si môžeme vyrobiť pre daný produkt, výrobok alebo jeho dorobenie, ale stolík, ktorý je na tento účel priamo vyrobený, nám asi poslúži najlepšie a hlavne spoľahlivo a bezpečne.

Akciové ponuky