+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Recenzie - Mobilná hrúbkovacia frézka TRITON TPT 125

Slovo autora

Pokiaľ sa pozriete na cenové rozpätie podobných strojov, tak to najlacnejšie, čo sa dá zohnať, a určite by som to nikomu neodporúčal sú rôzne Promy a podobné stroje okolo 350 EUR. Potom tu je Triton cca za 450 €, a potom už skočíte do kategórie v podstate profi mobilných prieťahov, ako napríklad DeWalt DW733, ale stojí o polovicu viac.

Dobré je si uvedomiť, aké sú limity takého preťahu a na čo bol vymyslený a skonštruovaný. Je to mobilný stavebný prieťah. To znamená, ak potrebujete niekde na stavbe upraviť nejaké trámiky alebo dosky. Síce tento stroj často vidíte v dielňach domácich majstrov na youtube, ale to neznamená, že to je plnohodnotný dielenský stroj. Pre hobby využitie tak môže z veľkej časti fungovať, len treba byť trošku starostlivý a viac si strážiť nastavenia.

Stroj váži cca 22 kg, má pomerne slušnú šírku prieťahu 317 mm a maximálne doň napcháte obrobok s výškou 15cm. Konštrukcia je veľmi jednoduchá, na rozdiel od stacionárnych prieťahov sa pohybuje horná časť, teda rezná hlava s podávacím valcom. Zdvih sa vykonáva otočením kľučky. Akonáhle si na stroj zvyknete, prestanete sa aj pozerať na stupnici a začnete si výšku strážiť pomocou jednotlivých otáčok. Jedno otočenie kľučky je 1,6 mm a pokiaľ s ňou točíte citlivo tak ucítite jemné cvakanie prevodových kolies a každé cvaknutie je jedna desatina milimetra.

To čo bol u mňa asi najväčší otáznik bol papierovo relatívne slabý motor s príkonom 1100 W. Podľa výrobcu by ste nemali nad šírku 12,5 centimetra odoberať viac ako 1,6 mm, teda jedno otočenie. Toho odporúčania som veľmi nedbal, pretože 3,5 kubíka nie je málo dreva a rozhodne som to nehodlal preťahovať na dvakrát. Takže som išiel neustále na hrane maximálneho úberu 2,4 mm. Dá sa teda povedať, že to bol trošku extrémny záťažový test a klobúk dole – Triton obstál a s gráciou. Samozrejme, akonáhle idete do takto veľkej triesky, je to trochu na úkor kvality hobľovaného povrchu, ale akonáhle sa vrátite na úber malej triesky, tak dva vymeniteľné nože dokážu vykúzliť pekný čistý povrch.

Veľa ma zaujímalo, či bude frézka schopná držať úber konštantne, pretože rezná hlava nemá žiadnu aretáciu a šasi je predsa len kvôli mobilite veľmi subtílna. Tu prišlo druhé milé prekvapenie, pretože aj bez aretácie sa kľučka ani nepohla a hlava držala presne tam, kam som ju nastavil. Z pohľadu výkonu a konštrukcie ma teda Triton naozaj veľmi milo prekvapil a pokiaľ by ho niekto chcel používať v dielni ako náhradu stacionárneho prieťahu pre menšie obrobky, tak by som v tom nevidel veľký problém. Samosebou tak, ako všetky tieto mobilné prieťahy, aj Triton vám urobí cca 5cm hobelštos a treba s tým počítať. Buď si musíte nechať dostatočne veľký nadmerok, alebo do prieťahu strčiť podobne tučný kus o trochu napred ako finálny obrobok, aby sa zrovnal valec.

Z pohľadu konštrukcie je zaujímavá horná rolňa, cez ktorú si môžete podávať materiál, pokiaľ pracujete vo dvoch a tiež odťah hoblín, ktorý je možné nasadiť s vývodom vpravo alebo vľavo. Vzhľadom na to, že ja som frézku používal vonku, tak som pracoval bez neho na plachte. S čím ale musíte počítať je to, že lakované výklopné plechy veľmi rýchlo preťahovaný materiál odrie. Suma sumárum je moja skúsenosť s prieťahom Triton TPT 125 dobrá a ako stroj na stavbu alebo aj do malej kutilskej dielne to je za tieto peniaze rozumná voľba. Pokiaľ ale máte ambíciu ním ťahať kubíky materiálu denne, tak siahnite po niečom z inej cenovej kategórie.

 

Akciové ponuky