+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Recenzie - Prenosný stojanový zverák SuperJAWS XXL Triton

Slovo autora

Pred časom som si po dlhom pokukovaní do dielne zaobstaral túto multifunkčnú kozu od Tritonu. Triton Super Jaws XXL. Za posledné štyri roky som sa trikrát s dielňou sťahoval, ale vždy to malo jeden spoločný menovateľ a to bolo málo miesta. Stále nemám svoju finálnu dielňu a tak nemám miesto napríklad na klasickú hoblicu. Práve preto som si postupne zaobstaral celú sadu rôznych kôz a stolíkov, vďaka ktorým si dokážem vždy vyrobiť potrebné pracovné miesto kdekoľvek a nie len v dielni.

Triton je Austrálska značka náradia a pokiaľ sa budeme baviť o tejto „koze“, tak si fakt myslím, že pojem SUPER priamo v jej názve je úplne oprávnený. Prvý super je v tom, ako málo miesta zaberie. Akonáhle ju zložíte, vystačí si na podlahe s plochou asi tak 35x35cm, čo je bomba a váži ľahko cez 20 kíl, takže sa s ňou dá rozumne manipulovať.

Druhé super je v tom, ako strašne rýchlo ju dokážete zložiť. Je to doslova otázka pár sekúnd. Stačí povoliť jednu skrutku, vytiahnuť zadnú nohu. Vysunúť pedál a dve predné nohy, zaistiť a je hotovo. Na nič nie je potrebné akékoľvek náradie. Všade sú plastové madlá na otáčanie skrutkami.

Nejde ale o kozu v klasickom poňatí, je to skôr mobilný multifunkčný zverák. To v čom totiž vyniká je neskutočná sila, ktorú zvierací mechanizmus dokáže vyvinúť. Dokáže zovrieť čokoľvek do šírky až 1m a to len vysunutím a obrátením zadnej čeľuste. Takže máte dve varianty zovretia 0 – 45cm a 45 – 100cm.

Asi najlepšie pre človeka, ktorý pracuje v dielni sám je fakt, že systém upnutia sa ovláda nožným pedálom. Máte tak stále dve voľné ruky, kedy si materiál môžete pridržiavať a rovnať. Zadnú čeľusť buď rukou prisuňte k materiálu, alebo len šliapte na pedál, kým je treba. Čeľusť sa tak ale posúva vždy len o 2cm na jedno zošliapnutie. Finálne zovretie urobíte jednoducho silným zošliapnutím. Ako som hovoril o tej sile stlačení, tak ten nožný pedál zhruba 12x násobí a prenáša váhu, ktorú naň pôsobíte práve do čeľuste. To znamená, že ak máte 80 kíl a celou váhou naňho hupsnete, vo zveráku budete mať upnuté zhruba silou 1tona. Preto sa tiež v návode píše, že by ste naň nemali skákať naplno, ak máte viac ako metrák. Uvoľnenie materiálu potom urobíte prepnutím červeného tlačidla na symbol otvoreného zámku a dupnutím na nožný pedál. Niekedy treba to urobiť dosť razantne, aby sa zverák naozaj povolil.

Keď sa vrátime k tomu, čo je SUPER, tak je to variabilita toho zveráka. Štandardne je v balení tá čierna polyuretánová vložka, ale vyrábajú sa k tomu čeľuste podobné klasickým dielenským zverákom vrátane nákovy, alebo napríklad čeľuste špeciálne robené na uchytenie guľatiny a kmeňov. Ďalej tu potom sú tie výrezy, kam sa dajú uchytiť bočné podpery, takže dokážete tú plochu rozšíriť na každú stranu asi o 60cm. Robia sa k tomu valčekové podpery, boxy na odloženie materiálu atď.

Ako posledná stojí za zmienku tá konštrukcia ako taká. Sú tu tri nohy, čo je vlastne trochu netypické a môže sa to zdať nestabilné. Opak je ale pravdou, pretože konštrukcia troch bodov na ktorých to stojí je práve pre nerovné povrchy ideálna. Pokiaľ to potrebujete využiť niekde vonku v teréne, nemusíte nič vypodkladať ako pri klasickej koze so štyrmi nohami. Predné nohy majú veľké platne, takže sa nezaboria ani v sypkom materiáli a pokiaľ do toho upnete niečo naozaj veľké, tak si pohodlne môžete práve na tú platňu stúpnuť a kozu si tým zaistiť.

Akciové ponuky