+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Stiahnuť, zlepiť, opraviť, ušetriť

Zvierka ako užitočný pomocník.

Pýtate sa prečo práve zvierky? Patria medzi najpoužívanejších pomocníkov domácich majstrov a remeselníkov hneď po elektrickom alebo akumulátorovom náradí. Pre svoju užitočnosť sa nevyhnú mnohých dielňam, garážam ale ani domácnostiam. Nie sú len výsadou remeselník alebo mužov. Využijeme ich aj pri domácich opravách alebo výtvarnej tvorbe. Niečo pevne upnúť a zafixovať navyše pod uhlom sa hodí pri mnohých činnostiach.

Zvierky – ruky navyše

Niečo pevne zovrieť alebo stlačiť a zafixovať potrebujeme v dielni alebo pri tvorbe, pri mnohých činnostiach. Nestačí len stlačiť a povedať dvadsaťjeden. Ani sekundové lepidlo nelepí za sekundu. Disperzné lepidlá na drevo potrebujú pevné stiahnutie minimálne na hodinu podľa typu výrobku a materiálu. Koniec koncov ani zvierky neslúžia často iba na lepenie, ale aj na pridržanie materiálu miesto ďalšie ruky alebo na presné udržanie zvoleného uhla. Môžeme s nimi prichytiť k pracovnému stolu dlhú dosku a rezať podľa neho alebo si prichytiť rezaný, frézovaný, natieraný či inak opracovávaný materiál.

Teoreticky by sme mohli zvierky rozdeliť na tie sťahovacie, lepiace a na tie pomocné, čo nám nahrádzajú ďalšie ruky. Ďalej napríklad na modelárske, stolárske, zámočnícke.

Vyberáme zvierku

Na čo si dať teda pri výbere zvierok pozor a podľa čoho ich vyberať? Predovšetkým podľa typu použitia. Niektoré zvierky sú jednoúčelové, iné nám poslúžia pri viacerých činnostiach. Dobré zvierky tiež nestoja päť korún, aj preto je správny výber dôležitý.

Majú mať silu, schopnosť dobre uťahovať, držať a stlačiť. A to rovno alebo pod uhlom. Musia byť pevné a predovšetkým nesmú kĺzať ani povoľovať, to sa týka klasických zvierok, ale aj rýchloupínacích a špeciálnych.

Medzi najpoužívanejšie zvierky patria takzvané rýchloupínacie, skrutkovacie alebo kombinované. Klasické skrutkovacie posunieme k materiálu a rúčkou dotiahneme. Zvierka sa roztvorí a pevne zahryzne do oceľového profilu s jemným ozubením proti preklzu. Hlboké zvierky s dlhými čeľusťami využijeme nielen pri oprave topánok alebo gitarovej kobylky, ale aj pri lepení duše na bicykel. Pomocou hranových zvierok si opravíme alebo prilepíme ozdobnú lištu na hranu stola alebo odlomenú dyhu. Zámočnícka uhlová nám pridrží kovový profil, aby sme pri zváraní mali presný uhol.

Oprava nábytku

 

Rýchloupínacie zvierky fungujú ako pištoľ na vytláčanie kartuší. Po stlačení brzdy s nimi rýchlo posunieme po tele zvierky. Potom len stlačíme rukoväť a je dotiahnuté. Upínací mechanizmus je tvorený pružinou, ktorá tlačí profilovaný kov v obrúčke zvierky a vytvorí tak zverný uhol, vďaka ktorému čeľusť neprekĺzne. Práca s nimi je rýchla a veľmi komfortná. Ich výhodou je rovná prítlačná plocha bez nutnosti skrutkovania, je ich preto možné použiť len jednou rukou, čo sa, predovšetkým pri samostatnej práci alebo montáži, veľmi hodí. Klasickými rovnými zvierkami si pomôžeme pri oprave a lepení rozheganého alebo rozlepeného nábytku.

Zvierky na rámiky a špeciálne zvierky

Zaujímavé sú aj zvierky na rámiky. Väčšinou majú pevne nastavený pravý uhoľ a jednoducho s nimi spojíme rámček a lišty narezané presne pod uhlom.

Medzi veľmi zaujímavé a pre veľa použití nepostrádateľné sú nastaviteľné rámčekové zvierky. Voľné segmenty s pevným uhlom sú spojené štyri metre dlhým oceľovým pásikom. Pomocou neho a kyvných opierok môžeme presne stiahnuť nielen pravouhlé tvary, ale aj atypické oblúky alebo kruh.

Medzi ďalšie zvierky patria napríklad excentrické alebo pákové, takzvané úpinky, ktoré po prekonaní mŕtveho bodu pevne cez páku materiál pritlačia. Ich sila môže byť tristo aj viac kíl. Používajú sa na rýchle upnutie napríklad pri zváraní. Užitočné sú tiež malé zveráky pod vŕtačku na upnutie materiálu pri vŕtaní. Na tie sa ale pozrieme nabudúce.

Nové zvierky sú ľahšie a nehrdzavejú

Medzi výhody moderných zvierok patrí použitý materiál. Staré zvierky boli ťažké a železné, takže nielen že sa s nimi napríklad pri dlhších rozmeroch upínaného materiálu zle manipulovalo, ale vo vlhkom prostredí začali po nejakom čase aj hrdzavieť. Drevená rúčka pri naozaj pevnom doťahovaní v ruke preklzávala.

Najväčšiu silu má knecht

 

Knecht čiže veľké stolárske stužidlo slúži pri opravách aj výrobe dverí alebo rámov okien. Najväčšiu silu potrebujeme pri lepení a fixovaní škárovky alebo dreva a na sťahovanie čapov a dlabov alebo rozporov v rámoch okien, dverí alebo iných konštrukcií. Na to nám slúži práve knecht – označenie špeciálnej silnej zvierky v drevospracujúcom slangu, ktorá slúži na to najsilnejšie sťahovanie.

Základom knecht je malá „traverza″ s výškou 80 mm a profilu veľkého písmena I. Tá dodáva pevnosť a tuhosť a protiťah pevnému stiahnutiu. Veľká liatinová kľučka s protiváhou gule na osi sa ľahko a rýchlo otáča a oprie o posuvný upínací a dorazový segment. Ten je na nosnom profile kotvený mohutným čapom.

Náš tip – dobré lepidlo a podložka

Aby práca so zvierkami mala zmysel, je nutné použiť vždy vhodné lepidlo na príslušný materiál, ktorý potrebujeme spojiť. Niekedy to môžu byť aj rôzne kombinácie materiálov. Na zvýšenie plochy a rozloženia tlaku zvierok na materiál je dobré si ich podložiť. Dáme si pozor, aby sa nám podklad zvierok neprilepil k materiálu. Pomocou zvierok, stužidiel, knechtov, pokov alebo sťahovákov si môžeme veľa vecí opraviť a spraviť sami. Niekedy stačí len vybrať vhodné lepidlo a potom už len poriadne stiahnuť a zlepiť.

Akciové ponuky