+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Stolík na frézku

Horná stopková fréza je užitočný pomocník. Na tom už sme sa zhodli v minulých článkoch. Pomocou stolíka na frézovanie, do ktorého frézku uchytíme zospodu, sa jej využitie aj pohodlnosť práce ešte zvyšuje.

Zostavenie nie je zložité

Samotný stolík sa dodáva v rozloženom stave a s podrobným návodom. Chce to kávu, trocha pokoja a za chvíľu je zostavený. Jedny ruky navyše sa budú hodiť, ale nie sú nevyhnutne potrebné.

Pevný a stabilný

Stolík je vyrobený tak, aby jeho základňa bola široká a robustná. Tým sa zásadne líši od jednoduchých menších stolíkov s malou základňou a so základnými pravítkami. Prostredná časť stolíka, ku ktorej je zospodu upnutá frézka, tvorí pevný, rebrami zosilnený profilovaný odliatok s vodiacimi drážkami. Vedeniu materiálu pomáha aj uhlové pravítko, avšak musíme ho tiež správne primontovať.

K základu stolíka sú pripevnené stabilné plechové nohy. Aj tie majú kvôli dlhšej životnosti a stabilite pevnostné prelisy.

Veľká plocha pohodlná práca

Veľká plocha je pri frézovacích stolíkoch prednosťou. Dlhšie lišty alebo materiál, ktorý chceme opracovávať, sa nám nepreklápa a je ho možné ľahko posúvať. Presne do tejto kategórie spadá stolík od uni-maxu.

Základná plocha, ktorá svojimi rozmermi 61 x 36 cm určite nie je malá, je potom ešte rozšírená o dve bočné krídla, tvorené bočnými prídavnými plochami s veľkosťou 21 x 36 cm. Celková veľkosť pracovnej plochy je potom až 103 x 36 cm, a to už je pekné pracovné miesto. Menšie stolíky majú rozmer pracovnej plochy len 43 x 40 cm, to je skoro dvaapolkrát menej. Ani to však nie je zle. Pri rozhodovaní, aký stolík alebo frézku si zakúpiť záleží predovšetkým na tom, na čo a ako často ich budeme využívať.

Užitočné vychytávky

V stolíku je, vďaka jeho veľkosti, priestor na integrovaný vypínač s dvomi zásuvkami s protiprachovou úpravou a normovaným stop tlačidlom. Do jednej zásuvky je možné zapnúť frézku a do druhej vysávač. Ovládanie zapínania potom prevezme hlavný vypínač, nie je teda nutné krkolomne hľadať vypínač pod stolíkom.

Druhým dobrým a bezpečným pomocníkom je horný plastový kryt. Ten schováva rotujúcu frézu a zdvihne sa len pri nátlaku materiálu, preto je jeho predná strana skosená. Aj napriek hrubému číremu plexisklu je do priestoru frézovania dobre vidieť. Kryt smeruje odletujúce triesky do odsávacej trubice, takže im zabraňuje poraniť nám ruky alebo oči a zároveň zvyšuje výkon pripojeného vysávača. Tiež zabraňuje nechcenému kontaktu s frézou a vymedzuje pracovný priestor.

Veľkosť sa oplatí

V prípade tohto stolíka je možné, vďaka bočným zväčšeným prestupom v nohách stolíka, pohodlne ovládať všetky funkcie podvesenej stopkovej frézky. Pracovné stolíky, pri ktorých nie je dostatočný alebo dobre riešený prístup, mávajú samotné zapnutie alebo nastavenie menej príjemné. Vyššie nohy a celková konštrukcia stolíka umožnia využitie aj robustnejších výkonnejších a väčších frézok. Tie nám potom zase pomôžu svojim výkonom s bezproblémovou prácou aj pri frézovaní hlbších alebo zložitých profilov alebo pri použití väčšieho priemeru fréz.

Na frézovanie menších vecí nám ale pohodlne postačí aj menšia plocha stolíka

Stolík je taký vysoký, aby sa do neho dali upnúť aj vysoké a hrubé frézy a bolo možné využiť aj väčšie priemery nástrojov a to tak, aby bolo jednoduchšie vyrobiť väčšie a zložitejšie profily alebo čapovanie či napríklad profilovanie rámčekov dvierok na kuchynskú linku.

Použitím hornej stopkovej frézky v stolíku sa mení aj spôsob jej využitia. Stáva sa z nej malá spodná frézka. Zásadný rozdiel je v tom, že teraz už hýbem len materiálom smerom k rotujúcemu ostriu frézy, miesto aby som držal frézku v ruke a profiloval materiál alebo zrážal hrany.

Jedna alebo dve frézky?

Ak frézku v stolíku využívame často, nie je ju praktické neustále vyberať a upínať. Síce stačí povoliť štyri skrutky, ale jednoduchšie a praktickejšie je nakoniec mať dve frézky. Jednu ako stacionárnu spodnú v stolíku a jednu do ruky, na voľné použitie. Nástroje do nich môžeme používať rovnaké.

Samotný stolík môžeme používať s bočnými alebo postrannými vodidlami alebo nechať len prostrednú frézku s ložiskom či kopírovacím krúžkom. To si ukážeme zasa nabudúce.

Akciové ponuky