+421 850 001 002 / Po-Pi 7:30-16:00
0
€ 0,00 s DPH € 0,00 bez DPH

Zvierky a stužidlá na každú prácu

Skoro v každej dielni a pri väčšine remesiel sa zvierky niekedy hodia. Ku každému však patria iné alebo sa tie univerzálne použijú zakaždým iným spôsobom. Najviac ich využívajú stolári, tesári a zámočníci. Hodia sa aj pri oprave vozidiel, topánok a pozadu nezostanú ani montážnici, domáci majstri a modelári.

Zvierky sú neoceniteľní pomocníci

Zvierky nesmú chýbať v žiadnej dielni

… občas si ich z dielne požičiate aj domov

Hĺbka úchopu zvierky typu C

Stužidlá s rôznou dĺžkou čeľustí

Majú mnoho príjemných vlastností. Sú napríklad schopné nahradiť pomocníka, ktorého by sme inak na montáž potrebovali. Nehundrú, neohovárajú, nespotrebujú ani benzín ani elektriku, nevyfajčia vaše cigarety. Len slúžia a držia. Čím kvalitnejšie zvierky si kúpime, tým dlhšie nám budú slúžiť. Niektoré, ako sa s nadsádzkou hovorí, ale pri zvierkach to môže platiť aj naozaj, odkážeme ešte synom, niektoré vnúčatám. Väčšie zvierky už môžu byť poriadne ťažké a robustné, požadujeme po nich silu, a tú inak nevytvoríme. Robustnosť je teda dobrým ukazovateľom. Na odľahčenie a jednoduchú manipuláciu aj s veľkými zvierkami a stužidlami už väčšinou nie sú celé zo železa ako predtým. Používajú sa rôzne zliatiny, a to pre vodiacu lištu, ale aj pre klieštiny. Odliatok je ľahší a vďaka konštrukcii svojho tela môže byť rovnako pevný alebo odolnejší ako plná oceľ.

Držať a neprekĺznuť

Ich základnou funkciou je držať pevne a nepovoliť. To je tiež jedno z kritérií, podľa ktorého ich vyberáme. Nesmie nám pri pevnom dotiahnutí prekĺznuť, čo nás zlostí, a takých je sa dobré rýchlo zbaviť. Na to, či zvierky prekĺznu, má vplyv tuhosť celej konštrukcie zvierky a základnej pojazdovej tyče, ale aj jej profil a vrúbkovanie, a to na prednej aj zadnej strane alebo v posuvnej klieštine. Niektoré zvierky sú tvorené hladkým oválom alebo guľatinou, iné profilovanou tyčovinu. Ide aj o to, či ich vhodne používame, alebo po nich chceme niečo, na čo daná zvierka nestačí.

Rýchle nastavenie a dotiahnutie

Stolárska zvierka typ F

Pevné kovové stužidlo s plastovými krytkami čeľustí proti poškodeniu materiálu

Stolársky sťahovák – tzv. knecht

Jeho iný názov je sťahovák čapov

Výhodou niektorých zvierok je rýchloposuv s aretáciou. Zvierku si rýchlo pripravíme do požadovaného roztvorenia, ktoré po odblokovaní posuvnej aretácie rýchlo s malou rezervou nastavíme. Potom ju len dotiahneme točením alebo pomocou rýchloupínacej pištoľovej rukoväte. Zvyšuje to komfort pri práci a klieština sama samovoľne neskĺzne a nepricviknite nás, ako sa to občas deje. Rozhodujúce pre našu prácu je dĺžka vyloženia zvierky, teda vlastne hĺbka jej čeľuste. Druhým ukazovateľom je to, ako ďaleko čeľuste od seba dokáže zvierka oddialiť a to, ako veľký sťahovaný materiál sa nám do čeľustí zmestí.

Jednoručné zvierky – Power Grip

Veľmi moderné sú takzvané jednoručné rýchloupínacie zvierky. Ich prednosťou je posun krokovania stlačením rukoväte len jednou rukou. Veľká prítlačná plocha a to čo ich robí, predovšetkým na montážach, nenahraditeľnými, je skutočnosť, že sú jednoručné, a to je aj ich hlavná definícia. Na väčšinu ostatných zvierok sú potrebné dve ruky, čo napríklad na rebríku s jednou rukou držiacou skrinku zdvihnutú nad hlavou naozaj nie je možné. V prípade použitia jednoručnej zvierky sme ale zachránení. Prítlačné klieštiny týchto zvierok sa nepretáčajú ako pri skrutkovanom konci. Za svetom sme s jednoručnými zvierkami nezostali dlho pozadu, aj u nás sa už viac ako 15 rokov vyrábajú jednoručné, dnes v Čechách už skoro legendárne zvierky Power Grip. Sú cenovo dostupné v niekoľkých dĺžkach a už netrpia dávnymi drobnými pôrodnými bolesťami. Uni-max vyrába Power Grip už vyše desať rokov. Keď ich sila dotiahnutia nestačí a to nie je často, je možné použiť zvierky s klasickým skrutkovým mechanizmom. Jednoručné zvierky sú výborné nielen na lepenie, ale aj na uchytenie kráteného alebo opracovávaného materiálu alebo pri montážach. Veľkú silu majú napríklad aj pákové zvierky.

Zvierka aj rozpierka

Zvierky je ale možné použiť aj naopak – teda na rozpínanie. To oceníme napríklad pri šetrnom rozkladaní povoleného nábytku. Na zvierkach Power Grip je možné povolením koncovej skrutky otočiť klieštiny a využiť ich silu naopak. Po rozložení nábytku alebo opravovaného predmetu môžeme spoje očistiť, opraviť, naniesť lepidlo a rovnakou zvierkou ich znova stiahnuť.

Hranové zvierky

Listovacia zvierka 3 – C 50 má tri uťahovacie kľučky

Výborne poslúži napríklad pri lepení hrán k dvierkam

Malou špecialitou medzi zvierkami sú lištovacie čiže hranové zvierky. Používajú sa predovšetkým na lepenie rovných hrán a profilových líšt na doskové materiály. Môžu byť ako písmeno U so závitmi proti sebe a prítlačným závitom kolmo na hranu alebo samozverné. Výhodou tých prvých je možnosť ich vycentrovať alebo nastaviť mimo stredu hrany, ak je napríklad zložená z viacerých líšt alebo je hrubšia.

Listovacia zvierka samozverná

… samozverná zvierka v akcii

Druhý systém hranových lištovacích zvierok je samozverný a sám nám pomôže nastaviť stred lepenej lišty. Výstredníkové klepetá s pogumovaným povrchom sa doťahovaním k hrane excentricky vytáčajú a pevne uťahujú k ploche dosky. Je to rýchle a účinné. Klepetá vďaka pogumovaniu pevne priľnú a nepoškodia plochu dosky. V inom variante, s posunutou rukoväťou a držiakom, sa používa tento systém ako nosič pri premiestňovaní dosiek veľkého formátu a hladkého materiálu, ako je napríklad lamino alebo konštrukčnej dosky a to s hmotnosťou 30 – 60 kg. To je samo o sebe dokladom plnej funkčnosti tohto zaujímavého systému.

Sklopná rukoväť pre väčšiu silu dotiahnutia

Zvierka obojsmerná s plastovými krytmi čeľustí

Sklopná rukoväť uľahčí manipuláciu pri doťahovaní

Na zvýšenie sily pri doťahovaní alebo pre lepšiu manipuláciu majú niektoré zvierky prídavný nadstavec na rukoväť alebo sklopné rukoväte. Tým sa podstatne zvýši páka na dotiahnutie v malých alebo neprístupných priestoroch, kde nemôžeme dokončiť celú otáčku pri doťahovaní. Tu si rukoväť po pol otáčke preklopíme a pracujeme s ňou podobne ako s račňou. Pri dobrom tvarovanie tela zvierky a klieštin je možné zvierku postaviť alebo položiť. Lepšie sa nám s ňou potom pracuje a upína materiál. Dvojitý pákový systém aretácie pri tejto zvierke nám umožňuje nakombinovať rýchloposuv so silným dotiahnutím pomocou skrutkovania so sklopnou rukoväťou. Ak potrebujete vybaviť alebo doplniť svoju dielňu zvierkami a stužidlami, pozrite sa na našu ponuku tu, určite si vyberiete. Ďalšie informácie o zvierkach a všetkom okolo nich nájdete v článku Stiahnuť, zlepiť, opraviť, ušetriť. Odporúčame!